Bojler a wymiennik ciepła - czy to to samo?

Bojler, wymiennik ciepłej wody i zasobnik ciepłej wody

Bojler, wymiennik ciepłej wody i zasobnik ciepłej wody to w zasadzie jedno i to samo. W wielkim skrócie, z reguły jest to zbiornik, w którym znajduje się spiralnie skręcona wężownica - lub kilka wężownic - ewentualnie drugi zbiornik.

Taki podgrzewacz / wymiennik ciepłej wody / bojler jest podgrzewany poprzez wodę grzewczą, która ogrzewa wężownice lub wewnętrzny zbiornik. Oznacza to, że podłączenie gazu jest tylko wyłącznie do kotła gazowego i nie trzeba ani drugiego przyłącza, ani odprowadzania spalin.

Sposób działania

Generalnie więc można przyjąć, iż są to urządzenia działające w podobny sposób. Oczywiście, wszytki podgrzewają wodę. Różnią się tylko sposobem działania. Na początek przyjmijmy, iż każdy bojler jest wymiennikiem ciepła. Bowiem wymiennik ciepła może wymieniać ciepło w dwie strony: może substancję ciekłą lub gazową nagrzewać, jak i ochładzać.

Tymczasem zadanie bojlera polega na ogrzewaniu. Określenia bojler używa się w kontekście urządzenia do podgrzewania wody, tudzież zbiornika ciepłej wody użytkowej. Natomiast wymiennik ciepła to pojęcie szersze oznaczające także chłodnicę samochodową.

Głównym elementem bojlera jest zasobnik ciepłej wody, wyposażony standardowo w wyjścia instalacji rurowych: odprowadzającej ciepłą wodę oraz instalacji zamkniętego przebiegu połączonej z systemem podgrzewania i zaworem bezpieczeństwa.

Natomiast wymiennik ciepła może mieć różną konstrukcję, choć zazwyczaj również składa się z rury. A w celu zwiększenia jego powierzchni wymiany ciepła wprowadzane jest także ożebrowanie.

Zatem, jak widać, można stosować te wyrażenia wymiennie tylko w sytuacji, które nie wymaga szczegółowego nazewnictwa, gdyż pojęcie wymiennika ciepła jest szersze niż znaczenie wyrazu bojler.